İPhone’da Emoloji (Surat İfadeleri) Etkinleştirme

Emoji Klavye

Uzun zamandır iPhone ve iPad kullananlar iyi bilirler, iOS 5 çıkıncaya kadar iOS tabanlı cihazlarda emojileri kullanmak için ayrıca bir uygulama kurmak ve taklalalar atmak gerekiyordu. Çünkü Apple emojiler daha çok Japonya’da kullanılıyor diye diğer ülke kullanıcıların rahatça kullanabilesi için bir ayar eklememişti. Fakat iOS 5 ile aşağıda paylaştığımız gibi Emoji konfigürasyonu ve kullanımı kolaylaştı.

Cihazımızda Emoji klavyeyi aktif hale getirebilmek için de önce aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi “Ayarlar -> Genel -> Klavye” menüsüne giriyoruz. Ardından da bu ekrandaki “Klavyeler” seçeneğine tıklıyoruz.

 

Ardından açılan ekranda da, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Yeni Klavye Ekle” seçeneğine tıklıyoruz. Bu da bize aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Emoji” klavyeyi cihazımıza ekleme imkanı veriyor.

 

Emoji klavyeyi ekledikten sonra da herangi bir mesaj (SMS, iMessage veya Email) yazarken çıkan sanal klavyeden Emoji’lere geçiş yapabiliriz. Bildiğiniz gibi Sanal Klavye’de farklı ülkelerin klavyelerine geçiş için sol alt köşedeki dünya ikonu kullanılıyor. Emoji klavyeye de bu ikona tıklayarak geçiş yapıyoruz. (Parmağımızı bu ikonda basılı tutursak da eklediğimiz tüm klavyeler liste olarak çıkıyor)

Emoji destekleyen diğer cihaz sahipleri (iPhone, iPad, iPod Touch ve Mac) ile mesajlaşırken metin yazmak yerine yukarıdaki emojileri kullanmak isteyenler için ayrıca bir paylaşayım istedim.

Emojili İmza

Biliyorsunuz iPhone ve iPad’de mail mesajlarının altında standart olarak “iPhone’umdan gönderildi” veya “iPad’imden gönderildi” metinleri yazıyor. Bazı kullanıcılar bilgisayarlarında yaptıkları gibi bu metinleri “Rich HTML” (Zengin HTML) metinleri ile değiştirmek istiyorlar. Fakat iOS maalesef buna izin vermiyor, çünkü imza alanında HTML kullanılamıyor.

Fakat çok zengin (rich) olmasa da yukarıda bahsettiğimiz Emojileri ve yine iOS 5 ile gelen metni Kalın (Bold), İtalik(Italic)  ve Altı Çizili (Underlined) özelliklerini kullanarak bu imzayı biraz zenginleştirmek mümkün :)

Bunun için de öncelikle yapmamız gereken “Ayarlar -> Mail, Kişiler, Takvimler ” menüsünden “İmza” ekranına girmek;

 

Ardından da yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi imza alanına istediğimiz emojileri ekliyoruz ya da istersek bazı metinleri Kalın, İtalik veya Altı çizgili yapıyoruz. Bu sayede imzamız eskisine göre daha hareketli oluyor :)

 

Not: İngilizcedeki “rich” (zengin) kelimesi, yukarıda paylaştığım konular için maddi anlamda zengin değil, yapabildikleri açısından daha yetenekli anlamında kullanılıyor. Bu konuda polemik çıkmaması için ayrıca belirteyim istedim :)

 

KAYNAK: http://www.iphoneturkey.biz

Bir Cevap Yazın